SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Soloi Amphora'

10019421

5.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Kilikya bölgesinde, Silifke-Mersin ana yolu üzerinde Mezitli-Viranşehir de bulunan Soloi antik kenti, M.Ö 7. yüzyılda Rodoslu kolonistler tarafından kurulmuştur. Soloi, M.Ö. 5. yüzyılın ikinci yarısında sikke basmaya başlamıştır. Soloi’nin Klasik Çağ sikkelerinde bastıgı en eski tip okçu figürüdür, bu figür daha sonra yerini Tanrıça Athena tipine bırakır. Üzüm salkımının sikkelerde sıklıkla kullanımı kent için ne denli önemli olduğunun göstergesidir. Soloi, bir liman olarak M.Ö. 7. yüzyılda başlayan yoğun ticari faaliyetlerinde bağcılığın önemini sikkeler üzerinden günümüze aktarmıştır.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Soloi Amphora'; antikçağda daha ziyade şarap veya zeytinyağı gibi sıvıları taşımak için kullanılan iki kulplu, dibi sivri amphora' formundan esinlenerek üretilmiştir. Vazo gövdesinde, kentin M.Ö. 4. yüzyılda bastığı gümüş sikkelerinin ön yüzündeki miğferli Athena başı simetrik olarak cam yüzey üzerine uyarlanmıştır. Ağız kısmında Soloi kentinin sikkeleri üzerinde görülen yazılar kolaj yapılarak vazonun ağız kenarında yazılmıştır.

Soloi Amphora', el imalatı bordo renkli camdan üretilmiştir, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmış metal kulplar el işçiliği ile bronzdan üretilmiştir.

Soloi Amphora'nın üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 16,2 cm
Yükseklik : 24 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.