SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Duribe Bursa Mumluk

10019432

9.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
M.Ö. 3. yüzyılda Bithynialılar tarafından kurulan kentin ilk adı Prusa’dır. Daha sonra Roma ve Bizans’ın egemenliğine giren Bursa, 1326 yılında Orhan Gazi tarafından Bizans’lılardan alınmış ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir.

Orhan Gazi, 2. Osmanlı Padişahıdır ve 35 yıl tahtta kalmıştır. 1326 yılında Bursa’nın alınmasıyla devletin merkezi Bilecik’ten Bursa’ya nakledilmiş ve Bursa Osmanlının ilk başkenti olmuştur. Osman Gazi döneminde basılmaya başlanan ilk Osmanlı sikkeleri, oğlu Orhan Gazi döneminde de Bursa’daki darphanede bastırılmaya devam etmiştir. Orhan Gazi adına basılan gümüş akçenin bir yüzünde, “La ilahe illa Allah Muhammed-ün Resulullah” ibaresiyle, Ali, Ömer, Osman ve Ebubekir’in isimleri zikredilmiş olup sikkenin diğer yüzünde, duribe /es-sultan-ül-adil/Orhan bin Osman/halled-allahü mülkehu/Brusa (Osman’ın oğlu Adil Sultan Orhan, Allah mülkünü devamlı kılsın, Bursa’da darbedildi) yazmaktadır. Orhan Gazi, Bizans’ın elinde olan Bursa’yı Osmanlı topraklarına katmış ve burada kendi adını taşıyan sikke bastırmıştır.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Duribe Bursa Mumluk, Bursa’nın tarihi Koza Han avlusunda yer alan Şadırvanlı Mescit formundan esinlenerek üretilmiştir. Ürün üzerine Osmanlı Devleti’nin Orhan Gazi döneminde basılan sikkesi ile Orhan Gazi türbesinden alınan desenler uyarlanmıştır.

Duribe Bursa Mumluk, el imalatı camdan altıgen formunda üretilmiştir, eser üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır. Alt kaide ve kapak el işçiliği ile döküm metalden üretilmiştir.

Uyarı! Mum yakıldığında ürünün metal kubbe kısmı ısınacağından dikkatli olunmalıdır.

Duribe Bursa Mumluk'un üretimi 2000 ader ile sınırlıdır.

Çap : 20 cm
Yükseklik : 30 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.