SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Asklepion Vazo

10019418

13.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Elinde yılanlı asası, tası, horozu ve köpeği ile Asklepios, Yunan mitolojisinde tıbbın ve sağlığın tanrısıdır. Asklepieion ise Antik çağda hastaları iyileştirmek amacıyla kurulan sağlık merkezlerine verilen isimdir. Anadolu’nun en ünlü sağlık merkezlerinden biri olan Pergamon (Bergama) Asklepieionu, M.Ö. 4. yüzyılda kurulmuştur. Asklepios Tapınağı ve Kutsal Alanı ile merkez sadece Pergamonluların değil, Ege Dünyası’nın pek çok yerinden şifa arayan ziyaretçilerin akınına uğramıştır.

Sağlık problemleri nedeniyle, tüm Antik Çağ toplumları Asklepios’a ilgi göstermiş ve sikkeler aracılığı ile onun ve onun çevresinde gelişen mitolojiye verilen önemi ortaya koymuştur.

Tarihte yılanın tıp sembolü olarak ilk defa kullanılması Sümerlerde görülmektedir. Burada sembol, sopaya sarılmış halde biri erkek biri dişi iki yılandır. Sopanın yaşam ağacını, yani yaşamı; yılanın ise gençliği temsil ettiği bu motif binlerce yıl boyunca sopa-yılan ya da birbirine sarılmış iki yılan halinde koruyucu ve şifa verici sembol olarak resimlerde, kabartmalarda kullanılmış ve Asklepios kültünden bu yana da hekimliğin simgesi olmuştur.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Asklepios Vazo, Bergama kentinin sağlık propagandası yapan yılanlı sikkelerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Vazo üzerinde tıp sembolü olarak kullanılan koruyucu ve şifa verici birbirine sarılmış iki yılan figürü betimlenmiştir. Roma İmparatorluk Döneminde basılmış Sağlık Tanrısı Asklepios konulu Bergama sikkelerinden alınan figürler cam üzerine uyarlanmıştır. Bir tarafta, Roma İmparatoru Genç Commodus’un sağa bakan büstü, adı ve unvanları ile Sağlık ve Şifa Tanrısı Asklepios ile kızı Hygieia tasvir edilmiştir. Diğer tarafta, Roma İmparatoru Commodus’un defne çelenkli sağa bakan büstü, adı ve unvanları ile tahtta oturan Asklepios, sağ elinde tuttuğu pateradan yılan beslerken resmedilmiştir.

Asklepios Vazo, el imalatı amber renkli camdan üretilmiştir, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Asklepios Vazo'nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 12 cm
Yükseklik : 30 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.