SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Tenedos Vazo

10019423

11.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Antik çağda Tenedos adıyla anılan Bozcaada’nın tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar gider. Ada o dönemlerden günümüze kadar kesintisiz iskana sahne olmuştur.
Tenedos Adası’nda (Bozcaada) gümüş sikke basımı M.Ö. 6. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştır. Sikkelerin ön yüzünde esas tip olarak biri kadın, öteki erkek olan çift yüzlü başın betimlenmiş olduğu görülür. Arka yüzde ise çifte balta motifi ve kentin adını gösteren yazı TENE, daha geç örneklerde TENEZION olarak görülmektedir. Ön yüzdeki çift başın Tenedos kentinin mitolojik öyküsüyle ilgili olarak babaları tarafından iftiraya uğrayan ve ölüme terk edilen Tenedos kenti Kralı Tenes ve kızkardeşi Hemithea’ya ait olabileceği varsayılmaktadır. Arka yüzde üzüm salkımı ile betimlenen çifte balta ise adaleti temsil eder.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Tenedos Vazo, kentin mitolojik öyküsüyle ilintili olarak Tenedos sikkeleri üzerinde yer alan çift yüzlerden esinle, enjeksiyon kalıp şekillendirme tekniği ile 3 boyutlu olarak çift yüz formunda üretilmiştir. Vazo üzerinde, kentin M.Ö. 2. yüzyıla tarihlenen gümüş sikkelerinde görülen çelenk motifi, Tenes ve Hemithea’nın ters yönlere bakan başları ve çelenk içinde çifte balta motifi cam yüzey üzerine uyarlanmıştır.

Tenedos Vazo, el imalatı camdan enjeksiyon kalıp şekillendirme tekniği ile üretilmiştir, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Tenedos Vazo'nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 15 cm
Yükseklik : 40 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.