SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Sultani Vazo

10019422

11.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
İstanbul’un fethinin ardından, imparatorluk sınırlarının genişlemesiyle birlikte, uzun mesafeli ticaret üzerinde etkili olmak ve ödeme araçları üzerinde söz sahibi olmak ihtiyacı ile, “sultani” ya da “hasene-i sultaniye” adı verilen ilk Osmanlı altın sikkeleri Fatih Sultan Mehmet döneminde, 882 (1477) yılında, Kostantiniyye’de (İstanbul) darp edilmiştir.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Sultani Vazo; laledan formlu bir vazodur. Vazo üzerinde Fatih Sultan Mehmet tarafından bastırılan ilk Osmanlı altın sikkesi olan “sultani” kalıpla şekillendirme tekniği ile cam yüzey üzerine kabartma şeklinde ön ve arka yüz olarak uygulanmıştır. Ön yüzde, “Sultan Mehmed bin Murad Han / azze nasrühü / Kostantiniyye duribe fi 882” (Murad Han oğlu Sultan Mehmed / (Allah) Aziz yardımı ile onu muzaffer kılsın / 882’de Kostantiniyye'de basıldı); arka yüzde, “Daribü’n-nadri sahibü’l-izzi ve’n-nasri fi’l-berri ve’l-bahr” (Altın sikkeyi darp ettiren, karada ve denizde yücelik, kudret ve zafer sahibi) yazmaktadır. Laledan kısmında bezeme olarak çintemani motifleri kullanılmıştır.

Sultani Vazo, el imaları amber ve clear camdan üretilmiş, eser üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır

Sultani Vazo'nun üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 20 cm
Yükseklik : 30 cm

Ürünün Menşei : TR
Temizleme Önerisi : Temizlemek için kuru bir bez ile siliniz.