SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Ziyade Çorba Kasesi

10015644

10.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Osmanlı mutfağı denilince akla yemek sanatı, yemek kültürü, sofra zenginliği, yemek çeşitliliği gelmektedir. Topkapı Sarayı'nın inşa edildiği Fatih devrinden itibaren yemekler Matbah-ı Amire adı verilen mutfaklarda pişirilmekteydi. Matbah-ı Amire’ye bağlı Has Mutfak, Ağalar Mutfağı, Divan Mutfağı, Helvahane, Kiler, Kalayhane gibi birimler bulunmaktaydı. Osmanlı’da saray yeme-içme kültürüne göre çeşitli araç gereçler kullanılmaktaydı.
Osmanlı mutfağında çorba, halkın ve sarayın beslenmesinde, çok önemli bir yer tutmaktadır. 15. yüzyıl itibariyle saray mutfağında kırktan fazla çorba çeşidi yapılmaktaydı. Tahıl ve bakliyatlarla yapılmış olan çorbaya bazen de et ilave edilir ve bu şekilde hazırlanmış yoğun kıvamlı çorbalarla öğün geçirilirdi. Çorba, bütün giderleri Osmanlı Devleti tarafından karşılanan ordu için simgesel bir değer kazanmıştır. Yeniçerilerin çorbayı içmeyip kazan kaldırmaları, başkaldırdıklarının işaretiydi. Yeniçeriler için çorba kazanını savaş meydanında düşmana kaptırmak da büyük bir utanç sebebiydi.
Ziyade Çorba Kasesi üzerinde bulunan desenler, İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan bir bakraçtan esinlenilerek tasarlanmıştır.
Ziyade Çorba Kasesi, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar platin kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 22 cm
Yükseklik : 18 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır