SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Seferli Vazo

10015778

10.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Osmanlı tarihinde padişahların ve şehzadelerin av seferleri düzenlemesi devletin kuruluş yıllarına kadar gitmektedir. Osmanlı padişahları kendilerinden önceki Selçuklu, Gazneli, Karahanlı ve Moğol hükümdarları gibi avcılığı savaşa hazırlanmanın yollarından biri olarak kabul etmişlerdir.
Seferli Vazo’da, Sultan Selim’in kaplan avı, Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Sultan II. Bayezid’in av sahnesi minyatürleri stilize edilerek kullanılmıştır. Av sahneleri, III. Murat döneminde iki cilt olarak Seyyid Lokman tarafından kaleme alınan Nakkaş Osman ve öğrencileri tarafından resmedilen “Hünername” (1584-1592) adlı yapıttan alınmıştır. Hünername adlı eserin birinci cildinde kronolojik sırayla Selçuklu ve Osmanlı sultanlarını tahta çıkışları ve her birinin saltanat yıllarında geçen önemli olaylar anlatılmıştır.
Seferli Vazo’nun yüzeyindeki rölyef desenler, Topkapı Müzesi’nde sergilenen 16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait demir üzeri altın işlemeli bir kolçaktan alınmıştır. Kolçak, geçmişte zırhların kol kısmına takılan parçalara verilen addır.
Seferli Vazo, el imalatı camdan üretilmiş olup rölyef desenleri, varak ve üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 17 cm
Yükseklik : 25,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır