SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Sahip Sahan

10015843

17.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Osmanlı mutfağı denilince akla yemek sanatı, yemek kültürü, sofra zenginliği, yemek çeşitliliği gelmektedir. Topkapı Sarayı'nın inşa edildiği Fatih devrinden itibaren yemekler Matbah-ı Amire adı verilen mutfaklarda pişirilmekteydi. Matbah-ı Amire’ye bağlı Has Mutfak, Ağalar Mutfağı, Divan Mutfağı, Helvahane, Kiler, Kalayhane gibi birimler bulunmaktaydı. Osmanlı’da saray yeme-içme kültürüne göre çeşitli araç gereçler kullanılmaktaydı.
İçinde yemek ısıtılarak sofraya getirilen, derinliği az, bakır, pirinç, çini örneklerine rastlanan kapaklı kaplar olan sahanlar, bu mutfak araç gereçleri arasında önemli bir yer edinmiştir.

Sahip Sahan üzerinde, Konya’da 8. yüzyılda Selçuklular döneminde inşa edilen Sahip Ata Külliyesi’nden alınan desenler stilize edilerek kullanılmıştır. Sahip Ata Camii ismini, Anadolu Selçuk yapıtlarına çok sayıda bağışta bulunan son Selçuklu büyük veziri Sahip Ata Fahreddin Ali’den almıştır.

Sahip Sahan, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 31 cm
Yükseklik : 16,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır