SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Selimiye Kubbe Sahan

10019576

24.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
İstanbul’un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentliğini yapmış Edirne’nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, 16.
yüzyılda Sultan II. Selim adına yaptırılmıştır. Teknik mükemmelliği, boyutları ve estetik değerleriyle döneminin ve sonraki zamanların en muhteşem eseri olan Camii ve Külliye, Osmanlı mimarlarından
en önemlisi Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eseridir. Aynı zamandamimarlık sanatının en görkemli örneklerinden biri ve insanın yaratıcı dehasının bir başyapıtı olarak da kabul edilmektedir.

İnce ve zarif 4 minareye sahip büyük kubbesiyle bu görkemli Cami’nin iç tasarımında kullanılan taş, mermer, ahşap, sedefve özellikle çini motifleri ve ince işçilikleri döneminin en iyi örneklerindendir. Selimiye Camii bu özellikleri ile birlikte kubbe
ve kemerlerindeki kalem işleri, mermer döşemeli avlusu ve yapıyla bağlantılı el yazması kütüphanesi, eğitim kurumları, dış avlusu ve arastası ile de bir sanat türünün zirvesini temsil etmektedir.

Selimiye Kubbe Sahan üzerinde, Selimiye Camisi’nin iç avlusuna açılan kapının önündeki kubbedeki desenler dekorlanmıştır.

2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası
Geçici Listesi’ne dahil edilen Selimiye Camii ve
Külliyesi, 2011senesinde ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

Selimiye Kubbe Sahan, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır. Kase, Toros siyah mermerden üretilmiştir.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 28 cm
Yükseklik : 21,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır