SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Cihan Barutluk Obje

10019804

2.795,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Tarih boyunca ateşli silahların önemli bir unsuru olan barutu taşımak için kullanılan barutlukların yapımında boynuz, su kabağı, kın ucu gibi formlar ile deri, maden, kemik, ağaç gibi çeşitli malzemeler kullanılmıştır. Esas olarak bir hazne ve bir ağızdan oluşan barutluklar için başlangıçta kullanım özelliği ön planda olmuş, barutluklar zamanla şekil ve işlev bakımından geliştirilmiş ve her biri birer sanat eseri olarak ortaya çıkmıştır. Osmanlı döneminde kullanılan barutluk örneklerinin bir kısmı Askerî Müze Koleksiyonu’nda yer almaktadır.
Cihan Barutluk Obje üzerinde bulunan motifler, 14-16. yüzyıl Osmanlı dönemine ait süsleme özelliklerini taşıyan saz yolu üslubundan esinlenilerek oluşturulmuştur. Saz yolunun ana motifleri arasında, çok süslü ve kıvrımlı hatai tarzı stilize çiçekler, tomurcuklar, ejderha, zümrüd-ü anka kuşu gibi efsanevi, arslan, kaplan gibi yırtıcı hayvanlar, sülün, turna gibi kuşlar ve insan, melek, peri figürleri kullanılmaktadır.
Ülkemizden çeşitli yollarla götürülen veya hediye edilen barutluklar, Danimarka Davids Samling ve New York Metropolitan Müzesi gibi müzelerde sergilenmektedir.
Cihan Barutluk Obje, el imalatı smoke camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın, yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 24 cm
Yükseklik : 28,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır