SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Göbeklitepe Figür

10019598

Göbeklitepe Figür Göbeklitepe Figür
4.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, Şanlıurfa kent merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarındadır. Alan, 1963 yılında İstanbul ve Chicago Üniversiteleri’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen bir yüzey araştırması sırasında keşfedilmiş, alanın gerçek değeri, 1994 yılından sonra başlatılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında, Göbeklitepe’nin 12000 yıl öncesine uzanan bir kült merkezi olduğu anlaşılmıştır.
Göbeklitepe’nin konumu, boyutları, tarihlendirilmesi ve yapılarının anıtsallığı ile Neolitik dönem için eşsiz bir kutsal alan olduğu anlaşılmıştır. 12000 yıl boyunca doğal çevresi içinde dokunulmadan kaldığından, döneme ait önemli arkeolojik buluntular çıkmaktadır.
Göbeklitepe Figür, Şanlıurfa Müzesi’nde bulunan Göbeklitepe’ye yakın bir bölgeden çıkan dünyanın en eski tam boy heykelinin modeli ve Göbeklitepe’deki T yapılarının birinde bulunan aslan olarak düşünülen hayvan figüründen esinlenilerek tasarlanmıştır.
2011 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, 2018 senesinde Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.
Göbeklitepe Figür, el imalatı camdan üretilmiştir ve ‘pate de verre’ tekniği ile şekillendirilmiştir.

Kaide, Toros siyah mermerden üretilmiştir.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 10 cm
Yükseklik : 30 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır