SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Birgi Mumluk

10019794

15.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
İzmir İli, Ödemiş İlçesi, Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii’nin üzerinde bitkisel süslemeler ve dua yazıtı bulunan minber kapısının 15 Mayıs 1993 tarihinde çalındığı tespit edilmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında aranan minber kapısı Londra’da bir operasyon neticesinde bulunmuş ve 11 Kasım 1995 tarihinde ülkemize getirilmiştir.
Birgi Ulu Camii minberi, büyük boy ve şaheser minberlerdendir. Minber kapısı, ceviz ağacından kündekâri tekniğiyle yapılmış olup, yekpare levhadan girift rumî desenlidir. Minber, bütün ahşap tekniklerinin kullanılarak yapılması, külahının orijinalitesi, desen zenginliği, günümüze kadar sağlam gelmesi ince ve temiz işçiliği ile Selçuklu geleneğini devam ettiren Beylikler döneminin en önemli ahşap eserleri arasındadır.
Birgi Mumluk üzerinde, Birgi Ulu Camii minberinin kapısı ve yan yüzeylerinde bulunan rumi ve Selçuklu geometrik desenleri stilize edilerek kullanılmıştır. Ürün küçük ve büyük olmak üzere iki mum haznesine sahiptir.
Birgi Mumluk el imalatı karamel camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 13 cm
Yükseklik : 24,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır