SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Gökyüzü Ayna

10019542

39.250,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Kısa ömrüne rağmen insanlık tarihinin aydınlık çağı olarak tanımlanan mimari zirveler medeniyeti, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kaleminden; vakitsiz bastıran kar fırtınası altında kalmış baharlara benzeyen Selçuklu rönesansının hediyesi kündekari. Künde, kündekar, kündekari. Üzerinde çalışmak için daima kıymetli ağaçları seçen sanat. İnceliği ve sadeliğinde doğa ile uyumun yüceltildiği, titizlik, işçilik, tılsımlı tasarım teknikleri ve uygulamaların sırrını bugün dahi saklayan
Kündekari. Fiziksel tarifini, küçük ölçüdeki geometrik parçaların ustalıkla birbirine geçmesine, ruhani tarifi ve tasarım gerekçesini ise inanca ve sonsuzluğa işaretleyen Kündekari. Sanatın da sanatkarın da; kündekarinin de kündekarın da mayasında sabır var. Sabır dolu beceri ve doğanın ahşaba-ağaca verdiği özgün zaaf ve yeteneklerin, nem ve sıcaklıklara dayalı çalışma prensibinin Kündekar tarafından oyuna getirildiği; doğadaki matematiksel uyumun süsleme, bezeme, işleme ile ağaçta, ahşapta hayata bağlandığı, hiçbir motifte rastlantıya rastlanmayan, her motifin inanç ve ustalık sembolüne evrildiği, ustanın, ustalığın, motiflerdeki simetriyi evrenin düzenine, sonsuzluğa atfettiği soyutlamalar; Kündekari.
Bursa Ulucami’de bulunan, kündekari tekniği ile oluşturulmuş ahşap minberden ilhamla tasarlanan Gökyüzü Ayna, rölyef desenlerinin tümünde 24 ayar altın ve eskitme boyalar kullanılarak, Paşabahçe’nin el işçiliği ve ustalığı ile sunulmaktadır. Üzerinde bulunan yazılarda Vakıa Suresi’nden alıntılar yapılmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır

Çap : 55 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.