SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Patara Deniz Feneri

10019595

10.995,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Patara Antik Kenti, Kalkan’a 16 km, Kaş’a 42,5 km uzaklıktadır. Fethiye – Kalkan arasında Xanthos vadisinin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü’nde yer alan Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini yapmış, üç oy hakkı ile dünyanın ayakta kalan ilk meclis binasına sahip en önemli altı kentinden biridir. Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiş olan Patara'nın, MÖ 8. yüzyılda var olduğu, yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları önemli sahillerden birisi olmuştur.
Roma İmparatoru Neron’un, yaklaşık 2 bin yıl önce Patara’ya iki deniz feneri yaptırdığı ve bu fenerlerin büyük bir tsunamiyle yıkıldığı düşünülmektedir. Yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalar sonucunda Patara Deniz Feneri’nin yapı taşlarının tamamı ortaya çıkarılarak, günümüzde onarılmayı beklemektedir.
Deniz feneri üzerinde bulunan rölyef desenler, arkeolojik bölgeden esinlenilerek stilize edilmiştir ve bordür olarak işlenen yazıt, Neron Claudius, “İmparator Claudius’un oğlu” anlamına gelmektedir. Fenerin, Roma İmparatoru Nero tarafından MS 64/65 yılında yaptırıldığı bilinmektedir.
Likya Uygarlığı Antik Kentleri, 2009 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmiştir.
Patara Deniz Feneri el imalatı lacivert camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile platin ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
Üretimi 1.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 10 cm
Yükseklik : 37 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır