SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Küre Usturlap Dekoratif Obje

10017437

3.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
ZAMANSIZ
Zaman, kainattaki tüm cisimlerin hareketleri esnasında birbirlerine göre konum değişikliğinin olması için belirli bir sürenin geçmesi olarak tanımlanırken, sosyal yaşam içerisinde zaman ve ölçüm konusu, eski çağlardan bu yana çok önemsenmiştir. Antik çağ döneminde yaşayan insanlar güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük bir ölçüde tanımlamıştır. Bununla beraber zaman-toplum ilişkisindeki temel merkezi kavram, zamanın ölçülmesi olmuştur.
Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir. Zaman-mekân konusu inanç, felsefe ve bilim alanlarında tarih boyunca tartışılan ve evrenin kavranması doğrultusunda çeşitli görüşleri bulunan konuların başında gelmektedir. Zamanın kavranması için birçok ölçüm şekli geliştirilmiştir.
Küre Usturlap
İ.Ö. II.yy’da Hipparkhos tarafından icat edildiği düşünülen usturlap, yılın herhangi bir zamanında, herhangi bir enlemde gökcisimlerinin konumunu saptamaya yarayan bir astronomi ve denizcilik aletidir. Dokuzuncu yüzyılda Harran'daki büyük üniversitede Abbasi halifelerinin ilim ve kültüre verdikleri önem neticesinde usturlap hakkında çeşitli eserlerin yazıldığı bilinmektedir. 10. yy.’da Arap egemenliğindeki İspanya’dan Avrupa’ya yayılmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Usturlap, özellikle geceleri yıldızların gözlemlenmesi ve gündüzleri Güneş hareketlerinin takibini mümkün kılarak zaman ile ilgili problemlerin çözümünde kullanılmıştır.
Küresel Usturlap, yer küresi ile gök küresini hacimli olarak gösteren bir usturlap türüdür. Bu usturlap türünün müslüman bir bilgin olan Câbir b. Sinân el-Harrânî tarafından icat edildiği kabul edilmektedir.
Küre Usturlap üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü, el işçiliği ile 24 ayar altın kullanılarak dekorlanmıştır.

Çap : 12 cm
Yükseklik : 23 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye


100% El Yapımıdır