SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Yıldız Taşı Obje

10017448

4.995,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
ZAMANSIZ
Zaman, kainattaki tüm cisimlerin hareketleri esnasında birbirlerine göre konum değişikliğinin olması için belirli bir sürenin geçmesi olarak tanımlanırken, sosyal yaşam içerisinde zaman ve ölçüm konusu, eski çağlardan bu yana çok önemsenmiştir. Antik çağ döneminde yaşayan insanlar güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük bir ölçüde tanımlamıştır. Bununla beraber zaman-toplum ilişkisindeki temel merkezi kavram, zamanın ölçülmesi olmuştur.
Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir. Zaman-mekân konusu inanç, felsefe ve bilim alanlarında tarih boyunca tartışılan ve evrenin kavranması doğrultusunda çeşitli görüşleri bulunan konuların başında gelmektedir. Zamanın kavranması için birçok ölçüm şekli geliştirilmiştir.

Yıldız Taşı Obje
Azteklere göre insanoğlunu etkileyen tüm olaylar dört çağa ve “Güneş” e bölünmüştü. Aztekler kendi zamanlarını, beş çağın en yenisi olarak tanımlıyor, “Beşinci Güneş Çağı” olduğunu düşünüyorlardı. Daha önceki dört çağın, tufan gibi doğal sebeplerle ya da tanrılar arasındaki savaşlarca tetiklenen felaketlerle sona ermiş olduğuna inanıyorlardı.
Yıldız Taşı Obje, Aztek İmparatorluğu tarafından evreni temsil ettiği düşünülen, bazalttan yapılmış ve zengin kabartmalarla kaplı Tizoc taşından esinlenilerek oluşturulmuştur. Sekiz noktalı veya sekiz ışınlı güneş diski betimlemesi obje yüzeyine, gökleri temsil eden stilize yıldız bandı kenar bordürü olarak uygulanmıştır. Orjinal eser, Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.
Yıldız Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Çap : 18 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye


100% El Yapımıdır