SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Güneş Taşı Obje

10017445

7.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
ZAMANSIZ
Zaman, kainattaki tüm cisimlerin hareketleri esnasında birbirlerine göre konum değişikliğinin olması için belirli bir sürenin geçmesi olarak tanımlanırken, sosyal yaşam içerisinde zaman ve ölçüm konusu, eski çağlardan bu yana çok önemsenmiştir. Antik çağ döneminde yaşayan insanlar güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük bir ölçüde tanımlamıştır. Bununla beraber zaman-toplum ilişkisindeki temel merkezi kavram, zamanın ölçülmesi olmuştur.
Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir. Zaman-mekân konusu inanç, felsefe ve bilim alanlarında tarih boyunca tartışılan ve evrenin kavranması doğrultusunda çeşitli görüşleri bulunan konuların başında gelmektedir. Zamanın kavranması için birçok ölçüm şekli geliştirilmiştir.
Güneş Taşı Obje
Azteklere göre insanoğlunu etkileyen tüm olaylar dört çağa ve “Güneş” e bölünmüştü. Aztekler kendi zamanlarını, beş çağın en yenisi olarak tanımlıyor, “Beşinci Güneş Çağı” olduğunu düşünüyorlardı. Daha önceki dört çağın, tufan gibi doğal sebeplerle ya da tanrılar arasındaki savaşlarca tetiklenen felaketlerle sona ermiş olduğuna inanıyorlardı.
Büyük Aztek Takvim Taşı’nın orta panelini çevreleyen semboller ve merkezindeki betimleme, pek çok incelemeye konu olmuştur. İç kısımdaki ilk halka, Aztek ayının yirmi gününe denk gelen yirmi işareti betimlemektedir. Ortadaki yüzü çevreleyen dört panel, geçmiş dört çağı ve bu çağları sona erdiren “su, rüzgar, depremler-fırtınalar ve jaguar” felaketlerini temsil eden glifler olduğu kabul edilmektedir.
Güneş Taşı Obje, 1790 yılında Meksika’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, Aztek Takvim Taşı’nın üzerindeki motiflerden esinlenilerek oluşturulmuştur. Bugün Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi'nde sergilenmekte olan taşın tam ortasında Aztek Güneş Tanrısı Tonaiuth'un yüzü betimlenmiştir.
Güneş Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Çap : 24 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye


100% El Yapımıdır