SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Tutya Damla İbrik

10015864

29.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
İbrikler; su, şerbet gibi sıvıları koymaya yarayan ince boyunlu, geniş karınlı, kapaklı ve kulplu kaplardır. İbrikler Osmanlı kültüründe el-yüz yıkamak için kullanıldığı gibi farklı formları başta saray mutfağı olmak üzere konaklarda şerbet gibi sıvı içeceklerin servisinde de kullanılırdı.

Tutya Damla İbrik, Topkapı Sarayı koleksiyonunda yer alan 17. yüzyıl sonu ile 18. yüzyıl başı Osmanlı üslubunu yansıtan tutya bir gülabdandan esinlenilerek tasarlanmıştır. Gövde, kenarları dilimli salbekli şemseler ve üzeri narlı serviler ve stilize çiçek ve yapraklarla bezelidir.

İslam maden sanatında altın, gümüş gibi değerli madenlerin yanında demir, bakır, kurşun, nikel, kalay ve bunların alaşımları da kullanılmıştır. Tutya da çinko içerikli bir malzemedir. Tutya-Tutiya (F.- A.), sözlükte karşılığı çinko, göze sürülen toz, elde edildiği taş olarak geçmektedir.

Tutya Damla İbrik el imalatı camdan üretilmiştir, üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın, platin ve cam boyası kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır.

En : 22 cm
Yükseklik : 45 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır