SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Destan Pano

10015824

34.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Kalkan, ateşli silahların kullanılmaya başlanmasından önce, savaşlarda ok, mızrak, kılıç, topuz, gürz darbelerinden korunmak için kullanılmıştır. Eski Türk kalkanları yuvarlak, dikdörtgen, göbekli veya kabarık olup, yapıldıkları malzemeye göre çeşitli isimler alırlardı. Demir olanlara hacefe, kamış üzerine deri gerilenlere dereka veya matrak, çelikten yuvarlak kalkanlara ise yeleb denilirdi, bu cinsin kabarık olanları kubbeli olarak anılırdı. Kalkan imalatı ve üzerindeki süsleme işçiliği Türk el sanatlarında büyük bir öneme sahipti.

Destan Pano üzerinde bulunan motifler, Osmanlı dönemi 18. yüzyıla ait, yaprak ve kırmızı karanfil motifleriyle bezeli bir kalkandan esinlenilmiştir. Orijinal kalkanda, üzeri bitkisel motif, dal ve gülçelerle bezenmiş bombeli bir göbeklik mevcuttur. Bu kalkan, 18. yüzyıl özelliği göstermekle birlikte, altın yaldızlı göbeklik üzerindeki süsleme ise 17. yüzyıl saray kuyumculuğu tarzında bir işçiliğe sahiptir. Göbekliğin, kalkana sonradan monte edildiği düşünülmektedir.
Destan Pano üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın kullanılarak dekorlanmış ve mine tekniği ile renklendirilmiştir. Ayrıca Pano, mine tekniği ile yapılmış boncuklarla da süslenmiştir.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 43 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır