SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Gaia'nın Kutusu

10019105

19.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Gaia’nın Kutusu üzerinde, Zeugma antik kentinde bulunmuş olan Çingene kız/Gaia mozaiği kullanılmıştır. M.S. 2.yy’a tarihlenen bu mozaik Zeugma’nın simgesi haline gelmiş ve Çingene kız mozaiği olarak isimlendirilmiştir. Ancak bazı kaynaklar da bu figürün yer tanrısı Gaia olduğu ileri sürülmektedir. Gaia, mitolojide içinden tanrı soylarının çıktığı ilk element olarak kabul edilmektedir. Çingene Kız Mozaiği bugün Gaziantep Müzesi’nde sergilenmektedir.

Zeugma antik kenti, M.Ö. 300 yılında Seleukos kralı I. Seleukos Nikator tarafından kurulmuş, şehir M.S. 1.yy’da Roma hakimiyetine girmiş “köprü”, “geçit” anlamına gelen “Zeugma” adını almıştır.
Zeugma kentindeki mozaiklerde; antik dönemin mitolojik konularının yanı sıra, etrafına bolluk ve bereket saçan Fırat nehrinin kutsallaştırılması konuları da işlenmiştir. Böylece Fırat nehri ile ilgili mozaiklere yansıtılan sevgi, kutsallık ve tapınımla ilgili betimler iki bin yıl öncesinden günümüze ulaşmıştır.

Gaia’nın Kutusu, el imalatı yeşil renkli camdan üretilmiştir. Desenlerin uygulandığı cam yüzey 24 ayar altın yaldız kullanılarak kaplanmış, altın kaplanan yüzeye mozaik doku uygulaması yapılmış ve oluşan her bir mozaik parçaçığı özel cam boyası ile tek tek elde boyanmıştır.

Üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.En : 18 cm
Yükseklik : 8 cm
Renk/Desen : altın

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır