SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Troya Kulplu Vazo

10019759

7.995,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Başta bir efsane olan Troya, İlyada'da anlatılanlardan yola çıkılarak Heinrich Schliemann tarafından 1870’lerde aranmaya başlanmıştır. UNESCO’nun 1998 yılında “Dünya Kültür Mirası Listesi” ‘ne alınan Troya Antik Kenti’nde kazı yapan Alman Heinrich Schliemann tarafından 1873 yılında Türkiye’den yurt dışına kaçırılan 5 bin yıllık geçmişe sahip olan Troya Hazineleri (Priamos Hazinesi), öncelikle Berlin Müzesi’ne hibe edilmiş, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra savaş ganimeti olarak Rusya’ya götürülmüştür. Schliemann kazı yaparken birçok arkeolojik katmanı tahrip ederek hazinelere ulaşmış ve bunun arkeolojik açıdan ne kadar büyük bir tahribat olduğu sonradan anlaşılmıştır. Kazı yerinde oluşan bu tahribat, bugün “Schlieman” yarığı olarak adlandırılmaktadır.
Özel çabalar ve çalışmalar sonucunda bir miktar eserin ait oldukları topraklara dönmesi sağlanırken, diğer eserler bugün Rusya Hermitage Müzesi ile Puşkin Müzesi’nde, ABD Pennysylvania Müzesi’nde, Almanya Schmuckmuseum Pforzeim’da, New York Metropolitan Sanat Müzesi ve İngiliz Müzesi’nde sergilenmektedir. 1871-1890 yılları arasında kaçak kazılarla tahrip edilen Troya'dan kaçırılan Troya Hazineleri’nin Türkiye'ye iadesi için çabalar hala sürdürülmektedir.
Troya Kulplu Vazo, formunu Troya’ya özgü kulplu kupalardan (depas*) almıştır ve vazo üzeri Troya hazinelerinden altın takıları temsil eden rölyef desenlerle dekorlanmıştır.
Troya Kulplu Vazo el imalatı lacivert ve siyah pudralı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
*Depas; Batı Anadolu kökenli olarak bilinen diğer adı "depas amphikypellon" olan çift kulplu bir kap.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 22,5 cm
Yükseklik : 30 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır