SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Nefise Vazo

10019749

22.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Dünya sanat tarihi içinde çok önemli bir yeri olan Türk çini ve seramik sanatının geçmişi MS. 8. ve 9. yüzyıllara, Uygurlara kadar uzanmaktadır. Ama asıl köklü değişim Büyük Selçuklular ile başlayıp Anadolu Selçukluları ve Osmanlı ile beraber devam etmiştir. Anadolu Selçukluları, Büyük Selçuklular'dan kalan bu mirası, Anadolu'nun kültürel geçmişiyle birleştirerek başarılı bir senteze ulaşmıştır.
Özellikle İngiliz (British), Victoria ve Albert Müzeleri, dönem dönem İznik çinilerine yoğunlaşmış, müzelerin İslami Eserler bölümlerinde İznik Çinileri ön plana çıkartılarak yeniden düzenlenmiştir. Dünyaca ünlü bu müzelerin en önemli sergileri İznik çinilerine ayrılmıştır. Türkiye’den olasılıkla yasa dışı yollarla İngiltere’ye taşınan çini eserler özenle seçilmiş vitrinlerde özel ışıklandırma teknikleri ile ziyaretçilere sunulmuştur.
Nefise Vazo üzerinde tek bir çini kullanılmayıp, farklı çinilerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Çiniler bir araya gelirken ne kadar değerli olduklarını hatırlatan eski Japon geleneği ‘kintsugi’ tekniğinden esinlenilmiştir. Bu da yurtdışında olan yüzlerce çinimize dikkat çekmektedir.
British ve Louvre Müzeleri başta olmak üzere, yurt dışındaki müzelerde yüzlerce İznik çini ve seramikleri sergilenmektedir.
Nefise Vazo el imalatı opal krem camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın, yaldız ve mine boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
*Kintsugi, aslında hiçbir şeyin gerçekten kırılmadığı, Antik Japon Felsefesine dayanır. Kintsugi tekniğini kullanan sanatçılar, kırılmış seramikleri altın ve gümüş ile birleştirerek, yaşanmışlığın özgün ve benzersiz izlerini taşıyan eserler ortaya çıkarırlar.

Üretim adedi 500 ile sınırlıdır

Having a particularly significant role in the art history of the world, the chronicle of Turkish tile and ceramic art dates all the way back to the 8th and 9th centuries, to the Uighurs. But the real shift had begun with the Great Seljuks and continued with the Anatolian Seljuks and Ottomans. The Anatolian Seljuks, by combining this legacy of the Great Seljuks with the cultural past of Anatolia, achieved a successful synthesis.
The British and Victoria and Albert Museums, in particular, centered upon Iznik tiles from time to time, and reorganized their exhibits by bringing the Iznik tiles into the foreground in their Islamic Arts departments. Some of the most important exhibitions of these world-famous museums are the ones dedicated to Iznik tiles. Possibly transported illegally from Turkey to England these tile artifacts have been presented to the appreciation of visitors by being displayed in carefully selected showcases, lit with special lighting techniques.
Nefise Vase is not made of one single tile but was created by combining many different tile pieces. When the tiles were brought together, inspiration was drawn from the ancient Japanese tradition of ‘kintsugi*’, which reminds how valuable they were. And this, in fact, draws attention to hundreds of tiles now abroad, appropriated from Turkey.
Hundreds of Iznik tiles and ceramics are exhibited in museums around the world, especially in British and Louvre Museums.
Nefise Vase is produced from handmade opal cream glass and all relief patterns on it are decorated with 24-carat gold, gilt and enamel paints.
*Kintsugi is based on Ancient Japanese Philosophy celebrating imperfection, impermanence and incompleteness where nothing is really broken. Artists using the Kintsugi technique, create works that bear the unique and incomparable traces of true-life experiences by adhering broken ceramics pieces with gold and silver alloys.

Çap : 15,5 cm
Yükseklik : 29,7 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır