SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Milet Testi

10019781

18.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Milet (Miletos), yaklaşık M.Ö. 2000 yıllarında kurulan, Anadolu'nun batısında, Ege bölgesinde antik çağlarda birçok esere de motif olan Büyük Menderes Nehri’nin hemen ağzına yakın, deniz kıyısında yer alan önemli bir antik liman şehriydi. Antik Çağ’da Avrupa, Kuzey Afrika, Ege Adaları, Kıbrıs ve Asya arasındaki mal değişimlerinin yapıldığı önemli bir ticaret merkezi olması sonucunda oldukça zenginleşen bu kent, güçlü donanması sayesinde askeri olarak da çok güçlenmiştir. Bu bolluk ve refah ortamına bağlı olarak bilim ile beraber felsefe de gelişmiş, Thales, Pisagor gibi dönemin en önemli felsefecileri bu kentten beslenmişlerdir.
Milet Testi (Yonca Ağızlı Oenokhoe*), MÖ. 630 yıllarına tarihli bir pişmiş toprak testiden esinlenerek tasarlanmıştır. Üzerinde griffon, keçi, ceylan ve su kuşları, en alt bordürde ise lotus ve lotus tomurcukları betimlenmiştir.
Milet Testi benzeri yonca ağızlı oenokhoeler; Almanya Glyptothek Müzesi, Paris Louvre Müzesi, ABD Getty Museum gibi birçok yabancı müzede sergilenmektedir.
Milet Testi, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
*Oenokhoe, (oinokhoe), Antik Yunan'da, sıvı maddelerin taşınmasında kullanılan yonca veya düz ağızlı, tek kulplu seramik kaptır. Birçok farklı formu vardır.
Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Established in 2000 BC near by the estuary of the Great Menderes (Meander) River, Miletus (Milet, in present-day Turkey) located in the west of Anatolia, was an important seaside ancient harbor city which has been the theme of many works of art in the Aegean region in ancient times. This city, which became rich as a result of being an important trade center where goods were exchanged by Europe, North Africa, Aegean Islands, Cyprus and Asia during the Antique Age, also gained strength militarily by force of its strong navy. Hinging on this environment of abundance and prosperity, philosophy developed alongside with science and the most important philosophers of the period such as Thales and Pythagoras took their nourishment from this city.
The Miletian Pitcher (Trefoil-mouthed Oenokhoe*) was designed by drawing inspiration from a terracotta jug dating back to 630 BC. On the body of the pitcher, griffons, goats, gazelles and waterfowls, whereas at the very bottom border, lotus and lotus buds are depicted.
Similar trefoil-mouthed oenochoes like the Miletian Pitchers are exhibited in many museums around the world such as Glyptothek Museum in Germany, Louvre Museum in Paris, and Getty Museum in the US.
Miletian Pitcher is produced from handmade glass and all of the relief patterns are decorated with gold and antiquated paints.
* A key form of Ancient Greek pottery, Oenochoe (oinochoe) is a single handled ceramic jug with trefoil or flat mouth, used for wine and other liquids. It has many different forms.

Çap : 19 cm
Yükseklik : 31,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır