SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Geyikli Kandil

10019796

6.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Erken dönemlerde aydınlanmak için en çok kullanılan araç, yapılan kazı ve araştırmalar sonucunda sıklıkla karşımıza çıkan kandillerdir. Aydınlanmanın çok değerli olduğu eski çağlarda kandiller, içerisine bitkisel veya hayvansal yağ ile birlikte konulan fitilin yakılmasıyla kullanılır ve rahatlıkla taşınabilirlerdi. Antik Çağ, Roma ve Doğu Roma (Bizans) döneminde Tanrı`nın ışığı olarak kabul edilmiş, tapınaklara adak olarak sunulmuş ve kutsal objeler olarak nitelik kazanmış kandillerde, av sahneleri, hayat ağacı, mitolojik sahneler, doğa, günlük yaşamdan kesitler ve geometrik motiflere sıklıkla rastlanır, bazılarının da üst kısımlarına temenniler yazılırdı.
Geyikli Kandil üzerindeki desenlerde, av sahnesi ile döneme ait bitki motifleri yer almaktadır.
Günümüzde ülkemizden götürülen Erken Roma Dönemine ait kandiller, Rusya, Avrupa ve Amerika’da bulunan birçok müzede sergilenmektedir.
Antik Kandil, el imalatı granüllü camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2000 ile sınırlıdır

The most commonly used tool for illumination in the early periods were the oil lamps that we have frequently come across in excavations and researches. During those times, they were used by burning the wick attached to the reservoir where vegetable or animal oil is placed, and its portability was the most important aspect of its functionality. Accepted as the light of God during the Byzantine period, offered to the temples as sacrifices and qualified as sacred objects, some of the decorations frequently seen on oil lamps are hunting scenes, tree of life depictions, mythological scenes, nature vistas, passages from daily life and geometric motifs; on some of them heartfelt wishes are also written.
Some of the early Roman period oil lamps found in Turkey were smuggled out of country and nowadays they are on the displays of many museums in Europe and America.
The patterns on this ancient Deer Oil Lamp has a hunting scene and the floral motifs of the period.
Deer Oil Lamp is produced from handmade granulated glass and all of the relief patterns are decorated with 24-carat gold and antiquated paints.

Çap : 18 cm
Yükseklik : 10 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır