SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Didyma Sütun Vazo

10019743

1.575,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)

Ürün şu an için stoklarımızda bulunmamaktadır.

Apollon, Helenist uygarlıklarda güneş, kehanet, müzik ve sanat tanrısı olarak kabul edilir. Efsaneye göre tanrı Apollon, Didim’de (Didyma) çoban Brankhosla karşılaşmış ve ona biliciliğin (kehanetin) sırlarını vermişti. Brankhos ise karşısına çıkan defne ormanı ve su kaynağının bulunduğu yerde Apollon Tapınağını kurmuştur. Didim, Aydın ’ın Söke İlçesi’nin Yenihisar Köyü yakınlarında olan Milet’in (Miletos) 18 km. güneyindedir.
Apollon Tapınağı, o zamanki adıyla Didymaion M.Ö. 560’ta inşa edilmiş ve antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri haline gelmiştir. Tapınak, uzun süre orada yaşayan ve Brankhidler adı verilen aile tarafından yönetilmiştir.
Didim antik kentindeki ilk kazılar 1858 yılında İngilizler tarafından başlatılmıştır. Bu kazılar aralıklarla 1905 yılından 1937 yılına kadar devam etmiştir. Günümüzde de kazılar halen devam etmektedir.
Didyma Sütun Vazo, Didim Antik Kenti’nden çıkan kolondan esinlenerek tasarlanmıştır ve M.Ö. 3. yüzyıla ait kolon taban parçası, çeşitli yollarla ülkemizden götürülmüş olup, günümüzde Fransa’da bulunan Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.
Didyma Sütun Vazo, el imalatı camdan üretilmiştir ve geleneksel kesme dekor taşında şekillendirilerek oluşturulmuştur. Bej mermer kaide ve vazo üzerindeki rölyef desenler, el işçiliği ile uygulanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 15,5 cm
Yükseklik : 29,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır