SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Veli Gondol

10019554

22.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Evrensel boyuttaki düşünce ve öğretileriyle, asırlardır sevgi, hoşgörü, birlik ve barışın simgesi olmaya devam eden,
Anadolu düşünürlerinden Hacı Bektaş Veli’nin ölümünün 750. yılı, UNESCO tarafından "2021 Hacı Bektaş Veli Yılı" ilan edilmiştir.

Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesinde yer alan ve Bektaşiliğin doğuş yeri olan Hacı Bektaş Veli Külliyesi, 13. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar uzanan geniş bir zaman dilimi içinde oluşumunu tamamlamış, bütün unsurları ile günümüze kadar gelmiş nadir külliyelerden birisi olarak Türk mimarisinin tarihinde önemli bir yere sahiptir.

13. yüzyılda yaşamış büyük Türk düşünürü Hacı Bektaş Veli, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ve Anadolu’nun Türkleşmesinde oldukça etkili bir kişilik olmuştur. Anadolu’nun çeşitli illerinde yerleşen Hacı Bektaş Veli, insan sevgisi, hoşgörü ve toplumsal eşitliği temel alan felsefesini yaymıştır. 1948 tarihli Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile örtüşen insan, evren ve Tanrı sevgisine ve hoşgörüye dayalı öğretileri bugün yalnızca Anadolu’da değil, Balkanlar ve Orta Doğu’da da varlığını sürdüren Bektaşiliğin temellerini oluşturmaktadır.

Bektaşiliğin ortaya çıktığı ve tüm Dünyaya yayıldığı merkez olarak kabul gören Hacı Bektaş Veli Külliyesi, uluslararası önem taşıyan bu inanç sistemiyle doğrudan ilgili olması ve bu inanç sisteminin öğelerinin türbe mimarisi ve iç tasarımında kullanılması nedeniyle Dünya Miras Listesi’ne aday olarak gösterilmiştir.

Veli Gondol üzerindeki desenler, Hacı Bektaş Veli Türbesi’ndeki duvar süslemelerinden esinlenerek tasarlanmıştır. Türbeden alınan yazılarda, Allah noksan sıfatlardan uzaktır (Subhanallah); çok merhamet eden (Ya Hannahu); en çok nimet veren, bol ihsan eden (Ya Mennanü) yazmaktadır.
Hacı Bektaş Veli Külliyesi, 2012 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmiştir.
Veli Gondol, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın, eskitme ve cam boyaları kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 1.000 ile sınırlıdır

En : 13 cm
Boy : 40 cm
Yükseklik : 16 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır