SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

İshakpaşa Vazo

10019573

İshakpaşa Vazo İshakpaşa Vazo
13.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Ağrı Dağı yakınlarında, Doğubeyazıt’ın 5 km uzağında bulunan İshakpaşa Sarayı Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biridir. Saraydan çok bir külliye
olan bu yapı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıtıdır. II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685’te yaptırılmış, 1784’te son şeklini almıştır. Yapımı yaklaşık 100 yıl
süren İshakpaşa Sarayı, sanat tarihi açısından da çok değerli bir eser olarak görülmektedir. Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari üsluplarından esintiler içeren İshakpaşa Sarayı’nın en önemli özelliği, Dünya’nın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olmasıdır.

İshakpaşa Vazo üzerindeki rölyef desenler, İran’dan Anadolu Selçuklu Devleti’ne, Gürcistan’dan Kafkasya’ya kadar birçok kültürün izlerini taşıyan desenlerin stilize edilmesiyle oluşturulmuştur. Sarayın işlemeli büyük kapısının sağında ve solunda dikkat çeken aslan motifi, vazo üzerine dekorlanmıştır.

İshakpaşa Sarayı, 2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

İshakpaşa Vazo, el imalatı krem opal camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 12 cm
Yükseklik : 28 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır