SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Ahlat Vazo

10019571

Ahlat Vazo Ahlat Vazo
5.750,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Tarihi M.Ö. 900’e uzanan Ahlat yerleşim alanı, Selçuklu dönemi taş işçiliği ile dini inanış ve yaşam biçimini en güzel şekilde yansıtmaktadır. İl merkezine 60 km mesafede, Van Gölü kıyılarında
kurulu bulunan Ahlat İlçesi’nde, çoğu 13. yüzyıldan kalma 14 kümbet, 2 kale, Selçuklu döneminden kalma 5 tarihi mezarlık, Osmanlı döneminden kalma 1 tarihi mezarlık, Yuvadamı Köyü’nün kuzeyinde M.Ö. 2000 ile M.Ö.1200 yılları arasında kalan döneme ait 4 ayrı mezarlık, Osmanlı döneminden kalma 2 cami, 1 hamam bulunmaktadır. Yaklaşık 200 dönümlük bir alana kurulan tarihi Selçuklu mezarlığında, her biri anıtsal yapı özelliğine sahip şahideli, şahidesiz ve Orta Asya Türk mezar tipleri olan oda tarzı yeraltı mezarları da görülmektedir.

Mezarlar, yörede sıkça kullanılan Ahlat’a özgü
taşlardan yapılmıştır. İlçede taş işlemecili??inin ön planda olduğunun bir göstergesi olan bu kümbetlerde, dönemin saygın kişilerinin mezarları bulunmaktadır.

Ahlat Vazo üzerindeki desenler, Ahlat yerleşim alanına özgü taş işçiliklerinden ve motiflerinden esinlenilerek tasarlanmıştır.

Ahlat Yerleşimi ve Mezar Taşları, 2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

Ahlat Vazo, el imalatı opal vizon camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretimi 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 13 cm
Yükseklik : 28 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır