SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Muhafız Vazo

10016139

Muhafız Vazo Muhafız Vazo
15.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Şırnak ili Cizre ilçesinde bulunan Ulu Cami Hz. Ömer döneminde, 639 yılında eski bir kiliseden camiye çevrilmiştir. Abbasi döneminde onarılmıştır. Giriş kapısı demirden olup, 1983 yılında Topkapı Sarayı Müzesi’ne götürülmüştür. Cizre Ulu Camisi’nin ejder figürlü kapı tokmağı 1964 yılında Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilenmiştir. Kapı tokmağının diğer kolu daha önce Berlin Müzesi’ne kaçırılmıştır.
Cizre Ulu Cami kapı tokmağında başları sağ ve sola dönük, ön ayakları ile birbirine bağlı iki ejder figürü esas kompozisyonu meydana getirmektedir. XI.-XIII. Yüzyıl Anadolu Selçuklu sanatında buna benzer hayvan tasvirleri, ejder ve yılan figürleri çok sayıda kullanılmıştır. İslâm sanatında da ejder figürlerinin ayrı bir yeri vardır. Orta Çağ İslâm dünyasında hem kapı tokmağı ve hem de yapıyı her türlü kötülükten koruyan bir muhafız olarak düşünülmüştür.
Muhafız Vazo, el imalatı camdan üretilmiş, üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın ve eskitme boya kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim 2.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 18 cm
Yükseklik : 35 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır