SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Zeyrek Cam Tavla

10017432

69.500,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Rivayete göre eski zamanlarda Hint İmparatoru Pers imparatoruna, yanında bir mektup ile hediye olarak satranç oyununu göndermiştir. Mektubunda oyun ile ilgili hiç bir açıklama yapmazken şöyle bir mesaj yazmıştır:
Kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır.
İşte hayat budur…
Pers İmparatoru dönemin en âlim veziri olan Buzur Mehir ile bu mesajı paylaşarak, ondan oyunu çözmesi ve kendisinin de karşılık olarak Hint İmparatoruna hediye edilmek üzere başka bir oyun icat etmesini ister. Vezir haftalarca çalıştıktan sonra gönderilen satrancın her taş hareketini ve oyunun mantığını çözer. Bunun üzerine tavlayı icat eder ve imparatora sunar.
Hint İmparatoruna tavla oyunuyla birlikte gönderilmek üzere şöyle bir mesaj hazırlanır:
Evet, Kim daha çok düşünüyor,
Kim daha iyi biliyor,
Kim daha ileriyi görüyorsa
O kazanır, ama biraz da şanstır.
İşte hayat budur…
1400 yıl önce İran şahı (Pers imparatoru) Nevşiyan’ın baş veziri Buzur Mehir tarafından geliştirilen tavla, zaman kavramından ilham alınarak tasarlanan bir oyundur. Senenin birliği olarak tavla bir tanedir. 4 köşesi 4 mevsimi, tavlanın içindeki karşılıklı 6’şar hane 12 ayı, pulların toplamı ayın 30 gününü, siyah pullar geceyi beyaz pullar gündüzü, karşılıklı 12’şer hane günün 24 saatini simgelemektedir. Tavla oyunu Osmanlı Devleti’nde 1400’lü yıllarda yaygınlaşmıştır. Osmanlı’nın yükseliş döneminde tavla, çok büyük bir önem taşımaya başlamıştır. Ülkemizde oldukça yaygın bir oyun olan tavlada, usta ve eski oyuncular gelenekleşmiş olan zar kombinasyonlarının Farsça’dan Türkçe’ye geçen isimlerini günümüzde de kullanmaktadır.
Tavlada 4500’den fazla hamle ihtimali bulunduğundan, oyunda ustalaşmak zamanla ve oyunun çok oynanması ile sağlanmaktadır. Ancak oyunda zar kullanılmasından dolayı şans önemli bir faktördür.
Zeyrek Cam Tavla üzerinde bulunan motifler, etnik ve geometrik desenler stilize edilerek oluşturulmuştur. Pullarda bulunan güneş simgesi gündüzü, ay simgesi geceyi temsil etmektedir.
Zeyrek Cam Tavla üzerinde bulunan motifler, 24 ayar altın, platin ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.
*Zeyrek, çabuk kavrayan, anlayışlı, güçlü hafızalı ve zeki kimse anlamlarına gelmektedir.


% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır