SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Dekoratif Usturlap 2

10026489

4.950,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
ZAMANSIZ
Zaman, kainattaki tüm cisimlerin hareketleri esnasında birbirlerine göre konum değişikliğinin olması için belirli bir sürenin geçmesi olarak tanımlanırken, sosyal yaşam içerisinde zaman ve ölçüm konusu, eski çağlardan bu yana çok önemsenmiştir. Antik çağ döneminde yaşayan insanlar güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük bir ölçüde tanımlamıştır. Bununla beraber zaman-toplum ilişkisindeki temel merkezi kavram, zamanın ölçülmesi olmuştur.
Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir. Zaman-mekân konusu inanç, felsefe ve bilim alanlarında tarih boyunca tartışılan ve evrenin kavranması doğrultusunda çeşitli görüşleri bulunan konuların başında gelmektedir. Zamanın kavranması için birçok ölçüm şekli geliştirilmiştir.

Dekoratif Usturlap
İ.Ö. II.yy’da Hipparkhos tarafından icat edildiği düşünülen usturlap, yılın herhangi bir zamanında, herhangi bir enlemde gökcisimlerinin konumunu saptamaya yarayan bir astronomi ve denizcilik aletidir. Dokuzuncu yüzyılda Harran'daki büyük üniversitede Abbasi halifelerinin ilim ve kültüre verdikleri önem neticesinde usturlap hakkında çeşitli eserlerin yazıldığı bilinmektedir. 10. yüzyılda Arap egemenliğindeki İspanya’dan Avrupa’ya yayılmış ve kullanımı yaygınlaşmıştır. Usturlap, özellikle geceleri yıldızların gözlemlenmesi ve gündüzleri Güneş hareketlerinin takibini mümkün kılarak zaman ile ilgili problemlerin çözümünde kullanılmıştır.
Küresel ve çizgisel gibi farklı usturlap türleri olsa da İslam dünyasında en yaygın şekilde kullanılan usturlap düzlem (planisferik) usturlabı olarak bilinen ve düz dairesel bir diskten oluşan usturlaptır. Ana gövde dairesel bir disk olup üst kısmında usturlabı asmaya yarayan halkanın geçtiği bir kürsi bulunur.
Dekoratif Usturlap üzerinde bulunan desenlerde, meridyen ve paralel daireler ve astronomi ile ilgili terimler yer almaktadır.
Dekoratif Usturlap, İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan pirinç malzeme bir usturlaptan esinlenilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın ve eskitme boyaları kullanılarak dekorlanmıştır.

En : 15 cm
Boy : 20 cm

Ürünün Menşei : Türkiye