SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

İstanbul'dan İşlemeli Şişe

10019784

9.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Erken İslam döneminde, tombaklama tekniği yaygın bir şekilde kullanılmıştır ve Osmanlı Dönemi’ne ait birçok tombak eser mevcuttur. Tombak, altın–civa karışımı ile kaplanmış bakır ve bakır alaşımlı eşyalara verilen isimdir. Tombaklama, 24 ayar altın tozunun civa içinde tümüyle çözünmesi sağlandıktan sonra süzülerek; tombaklanacak yüzeye fırçayla sürülmesi ve civanın uçmasını sağlamak için düşük ısıda fırınlanması ile oluşur. Tombaklama işinin esası, civa içindeki altının bakırın gözeneklerinden içeri girerek bakır yüzeyini dayanıklı bir şekilde kaplamasıdır.
Günümüzde yurt içi ve yurtdışı müzelerinin koleksiyonlarını süsleyen bu tür eserler, yurtdışına çeşitli yollarla götürülmüştür. Tombak tekniği, altın ya da gümüş yaldızlama tekniğinden çok daha dayanıklı olup, bu teknikle yapılan eserlerin çoğu günümüze kadar ulaşmıştır.
İstanbul’dan İşlemeli Şişe, 1764 yılına ait bir gülabdandan esinlenerek tasarlanmıştır. Şişe üzerine floral desenlerle oluşturulmuş bir kompozisyon dekorlanmıştır. Eserin orijinali Atina Benaki Müzesi’nde sergilenmektedir.
İstanbul’dan İşlemeli Şişe, el imalatı camdan üretilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

Çap : 18 cm
Yükseklik : 38 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır