SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Eros Vazo

10019097

25.495,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Hippokampos*’e binmiş Eros Mozaiği, MS. 3 yüzyılın ilk yarısına ait olduğu sanılan ve Adana Yumurtalık kazılarında ortaya çıkarılmış bir taban mozaiğidir. Mozaiğin merkezinde bulunan ve etrafı büyük bir çerçeve kuşağı ile sınırlandırılmış olan panonun ortasında mitolojik konuyu oluşturan dört değişik figür yeralmıştır. İki hippokampos üzerinde farklı yaşlarda ve boyutlarda işlenmiş balık tutan Eros figürleri betimlenmiştir. Ellerinde obje olarak olta ve olta uçlarında tuttukları balıklar bulunmaktadır. Oltaların uçlarında sarı olan barbun, diğeri levrek, serbest duran ise lagos balığı (Akdeniz levreği) olduğu düşünülmektedir. Panoda bir de huni biçimli deniz kabuğu dikkat çeker.

Bu mozaik, Hypocampus’e binmiş Eros’un tek örneği olması bakımından önem taşımaktadır.

Eros Vazo, el imalatı karamel camdan üretilmiş olup üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın yaldız kaplanarak, mozaik parçalarının her birinin tek tek özel cam boyası ile boyanması ile gerçekleştirilmiştir.

*Hippokampos gövdesinin yarısı at, yarısı balıktan oluşan kanatlı veya kanatsız tasvir edilen bir deniz yaratığıdır. Diğer deniz yaratıkları ile birlikte Poseidon’a hizmet eder.

Üretimi 1.000 adetle sınırlıdır.

Çap : 17,8 cm
Yükseklik : 35,6 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.


100% El Yapımıdır