SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Divriği Sahan

10019787

7.495,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Sivas Divriği Ulu Camii’nin hünkar mahfeli korkuluk panellerinden beşi İstanbul Yenikapı Mevlevihane’sinde koruma altına alınmıştır. Mevlevihane’de 1997 yılında çıkan yangından sonra panellerin yandığı düşünülürken, panellerin çalındığı tespit edilmiştir. Uzun çalışmalar sonucunda, New York’ta bulunan panel 29 Nisan 1999 tarihinde, Londra’da bulunan panel ise 9 Mayıs 1999 tarihinde ülkemize getirilmiştir.
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, 1228-29 yıllarında Mengücekli Ahmet Şah ve karısı Turan Melik tarafından yaptırılmıştır. Caminin doğu nefinin güney duvarı ile birleştiği bölümde ahşap panellerin ait olduğu hünkâr mahfeli bulunmaktadır. Mahfelin korkuluğunu süsleyen ahşap paneller ceviz ağacından yapılmıştır. Panellerde ajur (delik açma) tekniği ile bir hilalden çıkan palmet ve rumî motiflerin oluşturduğu kompozisyonlar yer almaktadır. Bitkisel motiflerin üzerinde oyma tekniği ile dokular ve daha küçük bitkisel motifler işlenmiştir.
Divriği Sahan, 3 ahşap panelde yer alan bitkisel motifler ve bordürlerden esinlenerek tasarlanmıştır.
Divriği Sahan el imalatı camdan üretilmiştir, üzerindeki rölyef desenlerin tümü, 24 ayar altın, cam boyaları ve eskitme kullanılarak dekorlanmıştır.

Üretim adedi 2.000 ile sınırlıdır

En : 22,5 cm
Boy : 33,5 cm
Yükseklik : 9,5 cm

% 100 el yapımıdır.
Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz


100% El Yapımıdır