SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Çelebi Mumluk

10019431

11.450,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
I.Murad (1362-1389) zamanında Osmanlı topraklarına katılan Edirne, 1365 yılında Osmanlılar’ın 2. başkenti olmuş ve İstanbul’un fethine kadar 90 yıl boyunca da başkentliği sürdürmüştür. Edirne’nin başkent olması yepyeni bir devri başlatmış, kent sosyal ve siyasi anlamda büyük bir gelişme göstermiştir.

Edirne’deki ilk Osmanlı sikke darbı ise Yıldırım Bayezıd’ın ölümünden sonra şehzadelerinin taht kavgasına girdiği, Fetret Devri’nde olmuştur. Bunalım Devri veya Fasıla-i Saltanat devri olarak da adlandırılan bu karanlık dönem Osmanlı Devleti’nin siyasal birliğinin bozulduğu ve neredeyse hanedanın bölünmenin eşiğine geldiği bir zaman dilimidir. Edirne’de basılan paraların üzerine darp yeri ilk kez bu dönemde yazılmaya başlanmış ve daha sonraları bu şekilde devam etmiştir.

Konuşan Paralar “Sikkeler Koleksiyonu”nda yer alan Çelebi Mumluk, 13 yıl süren bu karanlık dönemin sonunda yeniden aydınlanan Osmanlı Devleti’nin Edirne’de basılmış sikkelerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Mustafa Çelebi ve Musa Çelebi’nin Fetret Devri’nde Edirne’de bastırdıkları sikkeler cam yüzeyler üzerine uyarlanmıştır. Mustafa Çelebi sikkesinin ön ve arka yüzü ile, Musa Çelebi sikkesinin arka yüzü Edirne Selimiye Camisi kubbesinden alınan motifler ile birlikte desen olarak kullanılmıştır.

Çelebi Mümluk'un üretimi 2000 adet ile sınırlıdır.

Çap : 22 cm
Yükseklik : 18,3 cm

Ürünün Menşei : Türkiye
Temizleme Önerisi : Kuru bezle siliniz.