SEPETİNİZDE ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR.

Sırçadan Amfora Kısa

10020270

Sırçadan Amfora Kısa Sırçadan Amfora Kısa
575,00 TL (KDV dahil perakende satış fiyatı)
Cam, keşfedildiği andan itibaren tarih boyunca kullanımı giderek artan bir madde olmuştur. Bu uzun süreç içerisinde zamanın değişimlerine ayak uydurarak farklı formlarda, tekniklerde ve dekorlarda karşımıza çıkmıştır. Cam sanatının başlangıcından itibaren en büyük atılımını MÖ. 14. yüzyılın ortalarında, cam kapların üretilmesiyle gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Roma Dönemi’nde üfleme tekniğinin bulunmasıyla cam üretimi oldukça gelişmiştir. Arkeolojik kazılardan ele geçen buluntular, camdan yapılmış çok sayıda değerli süs eşyalarının ve kapların günlük hayatta ya da mezarlarda yaygın şekilde kullanıldığını göstermektedir.
Roma İmparatorluğu Dönemi’nde, Anadolu’daki birçok kentte cam üretiminin önemli bir yer edindiği görülmektedir. Ülkemizde binlerce yıl önce Antakya’da da gezgin cam atölyeleri kurulmuş, kuzey, batı ve güney kıyılarında yer alan birçok önemli antik kentte, cam üretimi ve ihracatının olduğu belirlenmiştir. Anadolu üretimi eserlerin yakın benzerlerine Mısır, Suriye, Filistin, Kıbrıs ve Rodos’ta rastlanmaktadır. Amfora, parfüm ve gözyaşı şişesi, testi, kavanoz gibi eserler, hem ticari meta hem de sıvı ürünlerin nakliyesinde kullanılan eşya niteliği taşımaktadır. Bu dönemdeki en ilgi çekici eser olarak gözyaşı şişeleri gösterilebilir. Ölünün arkasından dökülen gözyaşları bu şişelere akıtılır ve ölü ile birlikte bir vefa göstergesi olarak gömülmüştür.
Paşabahçe Mağazaları, el üretimi ve tarihi yaşatan bu tıpkıyapım camları, eşsiz bir anı ve anlamlı bir hediye olarak sunmaktadır.
“Sırçadan” ürünleri dekoratif kullanım amacıyla üretilmiştir. Ürünün, kuru bez ile silinerek temizlenmesi önerilir.
*Sırça, “cam” anlamına gelmektedir.

Çap : 6 cm
Yükseklik : 18,5 cm

Ürünün Menşei : Türkiye